Ceny nemovitostí porostou o 5% ročně

Česká národní banka ve své nejnovější zprávě o finanční stabilitě předpovídá, že ceny nemovitostí v následujících letech porostou stabilním tempem přibližně o pět procent ročně. Tato prognóza potvrzuje, že období zlevňování bytů je u konce a v dohledné době se nevrátí. Pro zájemce o vlastní bydlení to znamená, že by měli počítat s postupným zdražováním, které může představovat i statisíce korun ročně.

Za očekávaným růstem cen bytů stojí především sílící poptávka ze strany kupujících. Zájem o nemovitosti v poslední době podnítilo mírné zlevnění hypotečních úvěrů. Lidé, kteří vyčkávali na příznivější podmínky, nyní vstupují na trh a chtějí realizovat své plány na pořízení vlastního bydlení. Kromě toho se na trhu objevují i investoři, kteří vnímají nemovitosti jako bezpečný způsob uložení peněz.

Scénář, ve kterém by ceny bytů v následujících letech výrazněji klesaly, je podle ČNB velmi nepravděpodobný. Musel by nastat pouze v případě hlubokého propadu ekonomiky a prudkého nárůstu nezaměstnanosti nad deset procent. Lidé by pak měli problém splácet hypotéky a byli by nuceni prodávat své nemovitosti. Pravděpodobnost takového vývoje je však podle centrální banky minimální.

Pro většinu Čechů, kteří touží po vlastním bydlení, tak nezbývá než se smířit s tím, že ceny bytů porostou. Pokud nechtějí riskovat, že jim vysněné bydlení bude každým rokem o něco dražší, neměli by s nákupem příliš otálet. I když se podmínky na hypotečním trhu mírně zlepšily, není jisté, jak dlouho příznivá situace vydrží. Odborníci doporučují zajímat se o možnosti financování, sledovat vývoj úrokových sazeb a v případě výhodné nabídky být připraven rychle jednat.

Související příspěvky