Realitní trh v ČR ožil, prodeje bytů stouply během loňska o desítky procent

Ostrava Zelené město

V posledních měsících jsme svědky významného oživení na realitním trhu v České republice. Po období nejistoty a výkyvů, které postihlo tento sektor v důsledku globálních událostí a ekonomických turbulencí, nyní čísla hovoří jasně: prodeje bytů výrazně stouply. Tento trend se týká jak novostaveb, tak i starších bytů a rodinných domů, což signalizuje zvýšenou důvěru kupujících v stabilizaci trhu a možná i předzvěst dalšího rozvoje.

Podle nedávných dat, které představily Česká bankovní asociace a společnost Dataligence, se prodeje novostaveb v posledním čtvrtletí roku 2023 meziročně téměř zdvojnásobily. Co se týče starších bytů, zaznamenaly nárůst o 49 procent a rodinné domy o 45 procent. Tato čísla jsou o to pozoruhodnější, když vezmeme v úvahu, že ve druhé polovině roku 2022 trh prošel výrazným propadem. Tento obrat k lepšímu naznačuje, že se realitní trh v České republice stabilizuje a směřuje k novému růstu.

Pokud se zaměříme na vývoj cen, je třeba brát v úvahu, že se lišily v závislosti na typu nemovitosti a jejich lokalitě. Ceny starších bytů v Praze klesly o 6,8 procenta, zatímco celorepublikově se snížení cen novostaveb pohybovalo jen o 0,1 procenta. Vývoj cen je také ovlivněn typem nemovitostí, přičemž cihlové bytové domy si drží vyšší cenu oproti panelovým domům.

Další pozitivní zprávou je snížení rozdílu mezi příjmy domácností a cenami nemovitostí, což Českou republiku mírně posouvá nahoru v mezinárodním srovnání. Avšak stále přetrvávající nerovnováha mezi cenami nemovitostí a příjmy domácností zůstává výzvou.

Z dlouhodobějšího hlediska se Česká republika řadí mezi země s nejvyšší dynamikou růstu cen nemovitostí v EU, což zdůrazňuje významný nárůst cen za posledních deset let. Přestože loňský rok přinesl mírné zlevnění, očekává se, že trendem roku 2024 bude mírný růst cen, zejména u starších bytů, který bude ovlivněn vývojem cen novostaveb.

Z tohoto vývoje vyplývá, že realitní trh v České republice zažívá zajímavé období. Přestože minulý rok byl ve znamení výkyvů, aktuální data naznačují, že trh nabírá na síle a směřuje k dalšímu oživení.

Související příspěvky